2017 Intel NWSE High School Awards

Press Release

The Intel Northwest Science Expo, held Saturday, April 8, 2017 at Portland State University, announces top winners in Oregon's state-level high school science research competition affiliated with the Intel International Science and Engineering Fair (ISEF).

Two best of fair winners were chosen.

  • Chaitanya Karamchedu, 17, in grade 12 from Jesuit High School won Best of Fair Physical Science with a project titled, "The Optimization of a Novel Hydrogel Desalination Technique, by investigating alternative dewatering processes for starch-g-polyacrylamide to improve overall system efficiency". He had qualified for the international fair at his regional fair.
  • Anushka Nair, 16, in grade 10 from Lake Oswego High School won Best of Fair Life Science and was selected as an Intel ISEF finalist with a project titled, "Radiochemistry and AI: Development of an Analytical Capability Using Machine Learning Algorithms for Early Detection of Radionuclides in the Environment".

In addition, five projects were chosen as Intel ISEF finalists. These finalists win an expenses-paid trip to Los Angeles, California, in May 2017, to compete at the international level, during the Society for Science and the Public organized event, the Intel International Science and Engineering Fair.

  • Nathan Tidball, 15, in grade 10 from Wilsonville High School was selected as an Intel ISEF finalist with a project titled, "Single Chamber MFC: Filtration of Arsenic with Exoelectrogenic Biofilm".
  • Aditya Sivakumar, 17, in grade 11 from Beaverton High School was selected as an Intel ISEF finalist with a project titled, "A Geometrical Analysis of Harmony and Counterpoint in Music Using Quotient Orbifolds".
  • Carson Weidman, 18, in grade 12 from West Salem High School was selected as an Intel ISEF finalist with a project titled, "Carbon Fiber Chain Mail".
  • Arjun Somayazulu, 17, in grade 11 from Westview High School was selected as an Intel ISEF finalist with a project titled, "Influence of Sub-Cellular Protein Localization on Cellular Growth Rate".
  • Stuti Garg, 17, in grade 11 from Westview High School was selected as an Intel ISEF finalist with a project titled, "Rescue of Nucleotide DNA Repair Deficiencies to UVB and Solar-simulated Irradiation by Pyrimidine Dimer Glycosylases and UV Endonucleases".

Joining the finalists from Intel NWSE will be the best projects from each of the seven regional fairs in the Northwest Science Expo System. The group of about 30 students, collectively referred to as Team OR, will represent the entire state at Intel ISEF against international competition in science, engineering and mathematics.

  • Rohan Wagh, 14, in grade 9 from Sunset High School qualified for Intel ISEF at Beaverton-Hillsboro Science Expo with a project titled, "A More Durable and Portable Microbial Fuel Cell that Utilizes Native Plant Based Activated Carbon Electrode and Carbon-Platinum Catalyst".
  • Divya Amirtharaj, 15, in grade 10 from Westview High School qualified for Intel ISEF at Beaverton-Hillsboro Science Expo with a project titled, "Mobile Real-Time OCR for Visually Impaired Individuals".
  • Ashwin Datta, 18, in grade 12 from Glencoe High School qualified for Intel ISEF at Beaverton-Hillsboro Science Expo with a project titled, "Designing and Implementing an Algorithm to Accurately Control the Attitude of Free -Floating Satellites Using Extendable Manipulators".
  • Aditya Jain, 16, in grade 12 from Westview High School qualified for Intel ISEF at Beaverton-Hillsboro Science Expo with a project titled, "A Novel Pan-Cancer Approach to Quantify Tumor Mutational Burden and Clinical Data Predictors for Immunotherapy Response towards Personalized Medicine".
  • Ryan Westcott, 15, in grade 9 from Oregon Episcopal School qualified for Intel ISEF at Aardvark Science Exposition with a project titled, "UAV Obstacle Avoidance and Collision Prevention System".
  • Raley Schweinfurth, 17, in grade 11 from Oregon Episcopal School qualified for Intel ISEF at Aardvark Science Exposition with a project titled, "Detection and Removal of Dinotefuran from the Environment: A Multi-Year HPLC-MS Analysis".
  • Alison Thomas, 16, in grade 10 from Oregon Episcopal School qualified for Intel ISEF at Aardvark Science Exposition with a project titled, "The Effect of Paper, Electronic, and Audio-Electronic Reading Modalities on Reading Comprehension in an Adult Aged 60 and Above".
  • Pushkar Shinde, 16, in grade 11 from Oregon Episcopal School qualified for Intel ISEF at Aardvark Science Exposition with a project titled, "Aptamer Based Disruption of the CD47:SIRPalpha for Anticancer Applications".
  • Bryan Chun, 18, in grade 12 from Oregon Episcopal School qualified for Intel ISEF at Aardvark Science Exposition with a project titled, "Novel Fabrication of Thin Film Luminescent Solar Concentrators".
  • Daniel Tang, 17, in grade 12 from West Linn High School qualified for Intel ISEF at CREST-Jane Goodall Science Symposium with a project titled, "A Path to Improving Gene Therapies for Liver-Related Diseases and Cancers through Selectable CRISPR-Cas9 Vectors".
  • Jareth Anderson, 17, in grade 12 from Wilsonville High School qualified for Intel ISEF at CREST-Jane Goodall Science Symposium with a project titled, "The Moral Sentence; Is It Right to Penalize People of Generalized Social Classes By a Crowd-sourced Judging of Peers?".
  • Jessica Yu, 15, in grade 10 from West Linn High School qualified for Intel ISEF at CREST-Jane Goodall Science Symposium with a project titled, "Safe with Me Now - A Novel System to Prevent Vehicular Hyperthermia in Children".
  • Kristopher Wieland, 18, in grade 12 from Wilsonville High School and Jared Wieland, 14, in grade 9 from Wilsonville High School qualified for Intel ISEF at CREST-Jane Goodall Science Symposium with a project titled, "Revolution of Self-Fertilizing Crops".
  • Alec Leng, 17, in grade 12 from Lincoln High School qualified for Intel ISEF at Portland Public Schools Science Expo with a project titled, "Independence of the Miller-Rabin and Lucas Probable Prime Tests".
  • Adam Nayak, 17, in grade 11 from Cleveland High School qualified for Intel ISEF at Portland Public Schools Science Expo with a project titled, "Modeling the Effects of Land Use Change on Flooding in Pacific Northwest Streams".
  • Arnob Das, 17, in grade 11 from Jesuit High School qualified for Intel ISEF at Gresham-Barlow Science Expo with a project titled, "Room Temperature Persistent Current in Conjugated Polymer Nanorings".
  • Isaac Klementis, 18, in grade 11 from Gresham High School qualified for Intel ISEF at Gresham-Barlow Science Expo with a project titled, "Evaluating the effectiveness of lichen as a bioindicator".
  • James Verheyden, 16, in grade 11 from Bend Science Station qualified for Intel ISEF at COCC Regional Science Expo with a project titled, "Optimizing bioavailable iron in water".
  • Megha Joshi, 15, in grade 10 from South Salem High School qualified for Intel ISEF at Central Western Oregon Science Expo with a project titled, "Novel Method of Identifying and Confirming Candidate Genes Causing Resistance to Venetoclax Drug in Acute Myeloid Leukemia (AML) using CRISPR-Cas9".
  • James Chen, 16, in grade 12 from West Salem High School qualified for Intel ISEF at Central Western Oregon Science Expo with a project titled, "Novel Application of Collatz-like Sequences for Cryptographic Hash Functions".

Nearly 100 volunteer judges spent the day interviewing high school student researchers. The event is sponsored by Intel Corporation, Portland State University and Genentech in addition to many individual contributions. Team OR is supported by NWSES sponsors OHSU and private individuals and foundations.

The Intel NWSE for middle school students is Monday, May 1, 2017 at Portland State University. Judges are needed. To volunteer or see full high school results visit nwse.org.

Top Prizes and Scholarships

Special Award Award Sponsor Exhibit Number Title Student List School Adult Sponsor
Best of Fair-Life Stardust Materials, LLC HS-VE-0085 Radiochemistry and AI: Development of an Analytical Capability Using Machine Learning Algorithms for Early Detection of Radionuclides in the Environment Anushka Nair Lake Oswego High School   Charu Nair
Best of Fair-Physical Stardust Materials, LLC HS-EN-0052 The Optimization of a Novel Hydrogel Desalination Technique, by investigating alternative dewatering processes for starch-g-polyacrylamide to improve overall system efficiency Chaitanya Karamchedu Jesuit High School   Lara Shamieh
ISEF Finalist Northwest Science Expo System HS-MA-0015 A Geometrical Analysis of Harmony and Counterpoint in Music Using Quotient Orbifolds Aditya Sivakumar Beaverton High School   Mark Geren
ISEF Finalist Northwest Science Expo System HS-EN-0058 Single Chamber MFC: Filtration of Arsenic with Exoelectrogenic Biofilm Nathan Tidball Wilsonville High School   Thomas Schuster
ISEF Finalist Northwest Science Expo System HS-CM-0009 Influence of Sub-Cellular Protein Localization on Cellular Growth Rate Arjun Somayazulu Westview High School   Debbie Cooper
ISEF Finalist Northwest Science Expo System HS-MI-0039 Rescue of Nucleotide DNA Repair Deficiencies to UVB and Solar-simulated Irradiation by Pyrimidine Dimer Glycosylases and UV Endonucleases Stuti Garg Westview High School   Debbie Cooper
ISEF Finalist Northwest Science Expo System HS-EB-0011 Carbon Fiber Chain Mail Carson Weidman West Salem High School   Michael Lampert
ISEF Finalist Northwest Science Expo System HS-VE-0085 Radiochemistry and AI: Development of an Analytical Capability Using Machine Learning Algorithms for Early Detection of Radionuclides in the Environment Anushka Nair Lake Oswego High School   Charu Nair
OSU College of Engineering Scholarship Oregon State University HS-EE-0048 Use of Magnetic-Propulsion Based Artificial Satellites for De-Orbiting Space Debris via Electroactive Kinetic Impact-Absorption Composite Barrier Gabriel Sutherland Oregon Episcopal School   Ryan Holland
OSU College of Engineering Scholarship Oregon State University HS-EE-0043 Sunlight at Night Samuel Anderton Trinity Lutheran School   Thomas Stueve
OSU General Scholarship Oregon State University HS-EB-0032 An improved method for molecular sieve regeneration to be used in a cost effective and energy efficient manure lagoon cover Kyla Wiegand Wilsonville High School   Jim O'Connell
OSU General Scholarship Oregon State University HS-AN-0028 The Correlation Between Equine Stride Length and the Length of the Forearm Hannah Rugg Trinity Lutheran School   Thomas Stueve
OSU General Scholarship Oregon State University HS-VE-0085 Radiochemistry and AI: Development of an Analytical Capability Using Machine Learning Algorithms for Early Detection of Radionuclides in the Environment Anushka Nair Lake Oswego High School   Charu Nair
PSU Maseeh College of Engineering and Computer Science Computer Sciences Scholarship PSU College of Engineering and Computer Science HS-EB-0031 Utilizing Synechococcus elongatus to organically increase the amount of anthocyanin produced by Arabidopsis thaliana Mackenna Koppler West Linn High School   Gabe Nagler
University of Oregon Scholarships University of Oregon HS-CO-0015 Artificial Intelligence for Original and Creative Artwork Yesh Godse Westview High School   Debbie Cooper
University of Oregon Scholarships University of Oregon HS-MI-0019 Effects of UV Radiation on Tardigrade Health in and out of Dormancy Alexandria Montgomery West Salem High School   Michael Lampert
University of Oregon Scholarships University of Oregon HS-AN-0034 Potential Geoduck Habitat in Netarts Bay Austin Weeks Tillamook High School   Mark Roberts
University of Portland Scholarships University of Portland HS-ME-0001 Does Eating a Western-Style Diet during Pregnancy Affect Fetal Ovaries in Nonhuman Primates? Implications for Human Fertility. Ashley Scates Oregon Episcopal School   Peter Langley
University of Portland Scholarships University of Portland HS-EN-0017 Investigating the Enzyme Activity in Cellobiase of Mushrooms Jennifer Lee Oregon Episcopal School   Bettina Gregg
 Special Awards          
Award for Excellence in Scientific Research in Environmental Health Oregon Environmental Health Association HS-VE-0053 Resilient Waters - The Affects of Acidification on Central Oregon Waters Mikayla Reuter Summit High School   Callie Pfister
Biophysics Award Biophysical Society HS-ME-0060 Embracing Thoracic Scoliosis Makayla Bruce Wilsonville High School   Jay Schauer
Dr. Lamb Award Students of Dr. Bill Lamb HS-CH-0035 The Possible Creation of Chloropropanols in Propylene Glycol Based E-cigarettes Ari Bluffstone Catlin Gabel School   Jeff Crosby
IEEE Special Awards IEEE Oregon HS-EE-0048 Use of Magnetic-Propulsion Based Artificial Satellites for De-Orbiting Space Debris via Electroactive Kinetic Impact-Absorption Composite Barrier Gabriel Sutherland Oregon Episcopal School   Ryan Holland
IEEE Special Awards IEEE Oregon HS-PL-0017 Measuring Tree Health Through Electrical Stress Signals Marcella Cross West Salem High School   Michael Lampert
IEEE Special Awards IEEE Oregon HS-EN-0050 Smarter Power: Advancing Renewable Energy Generation and Management with High-Efficiency Solar Paints and Blockchain-Based Distributed Microgrids Harish Palani Sunset High School   Korin Riske
IEEE Special Awards IEEE Oregon HS-EE-0047   Seth Talyansky Catlin Gabel School   Jeff Crosby
IEEE Special Awards IEEE Oregon HS-MA-0016 Independence of the Miller-Rabin and Lucas Probable Prime Tests Alec Leng Lincoln High School   Angie McVay
IEEE Special Awards IEEE Oregon HS-CO-0013 Dementia Diagnosis with Deep Convolutional Neural Networks Ethan Liu, Raymond Liu Crescent Valley High School   Huaping Liu
Intel Excellence in Computer Science Intel Corporation HS-CO-0015 Artificial Intelligence for Original and Creative Artwork Yesh Godse Westview High School   Debbie Cooper
Mu Alpha Theta Award Mu Alpha Theta HS-MA-0016 Independence of the Miller-Rabin and Lucas Probable Prime Tests Alec Leng Lincoln High School   Angie McVay
NASA Earth System Science Award NASA HS-VE-0026 Detection and Removal of Dinotefuran from the Environment: A Multi-Year HPLC-MS Analysis Raley Schweinfurth Oregon Episcopal School   Bettina Gregg
Naval Excellence in Science and Engineering Award Office of Naval Research, US Navy and Marine Corps HS-ME-0060 Embracing Thoracic Scoliosis Makayla Bruce Wilsonville High School   Jay Schauer
Naval Excellence in Science and Engineering Award Office of Naval Research, US Navy and Marine Corps HS-EB-0011 Carbon Fiber Chain Mail Carson Weidman West Salem High School   Michael Lampert
Naval Excellence in Science and Engineering Award Office of Naval Research, US Navy and Marine Corps HS-EB-0007 Robotic Prosthetic Hand Josh Diehl Liberty High School   Steffan Ledgerwood
Naval Excellence in Science and Engineering Award Office of Naval Research, US Navy and Marine Corps HS-MA-0016 Independence of the Miller-Rabin and Lucas Probable Prime Tests Alec Leng Lincoln High School   Angie McVay
Naval Excellence in Science and Engineering Award Office of Naval Research, US Navy and Marine Corps HS-EE-0015 The Effect of the Mass to Surface Area Ratio on the Velocity of a Hovercraft Over Different Terrain Leah Painter International School of Beaverton   Wendi Fisher
NOAA's Taking the Pulse of the Planet National Oceanic and Atmospheric Administration HS-VE-0054 The Effect of pH Levels on the Growth and Development of Crassostrea Gigas Seed Max Parson-Scherban Oregon Episcopal School   Bevin Daglen
Outstanding Air Quality Project Southwest Clean Air Agency HS-VE-0060 Statistical Analysis of Global Correlation Patterns between Active Fires and Air Pollutants Using ANOVA Rupert Li Jesuit High School   Lara Shamieh
Outstanding Applied or Practical Chemistry Project by a Junior or Senior Portland Industrial Chemists' Association-American Chemical Society HS-CH-0006 Absorption of Copper(II) Ion by using Magnetic Nanoparticles coated with Saccharic Acid Nichakan Khuichad Oregon Episcopal School   Bevin Daglen
Outstanding Aquatic Related Environmental Science Project Lake Oswego Corporation HS-VE-0046 The Effect of BPA on Planaria Mikayla Ellsworth, Arianna Chappell West Linn High School   Nancy Monson
Outstanding Chemistry Project American Chemical Society, Portland Section HS-BC-0008 The Novel Role of gC1qR in Lymphoproliferative Disorder Associated Angioedema Sharanya Suresh Westview High School   Debbie Cooper
Outstanding Chemistry Related Project Iota Sigma Pi HS-EB-0031 Utilizing Synechococcus elongatus to organically increase the amount of anthocyanin produced by Arabidopsis thaliana Mackenna Koppler West Linn High School   Gabe Nagler
Outstanding Geoscience Project Association Of Women Geoscientists HS-VE-0059 Utilizing Microscopic Biological Indicators in Stream Conservation: What Do Benthic Diatoms & Coliform Bacteria Reveal About Willamette River’s Pollution Profile? Sarah Haines, Kylie Swinmurn Northwest Academy   Molly Sultany
Outstanding Natural Resources Science Project Pacific NW Research Station, USDA Forest Service HS-VE-0067 Evaluating the effectiveness of lichen as a bioindicator Isaac Klementis Gresham High School   Julie Trisel
Outstanding Project by an 11th Grade Student Yale University Science and Engineering Association HS-CO-0015 Artificial Intelligence for Original and Creative Artwork Yesh Godse Westview High School   Debbie Cooper
Outstanding Project in an Atmospheric Science Exhibit American Meteorological Society HS-PL-0030 A Data Mining Approach to Examine the Effects of Climate Change on the Growth of Pinot Noir Grapes in Western Abhigya Sodani Westview High School   Debbie Cooper
Outstanding Project in In Vitro Biology Society for in Vitro Biology HS-MI-0001 Measuring the Antifungal and Preservative Effects of Edible Essential Oils on Aspergillus niger and Penicillium notatum Ronan Waterson Oregon Episcopal School   Peter Langley
Outstanding Project in Materials Science ASM International Foundation HS-EB-0030 A Concrete Solution - Examining A Potential Use For Recycled Expanded Polystyrene Dissolved With D-Limonene Justin LeBlanc Wilsonville High School   Jay Schauer
Outstanding Research in Psychology American Psychological Association HS-BE-0002 Anxiety and Depression in High School Students: Prevalence and Main Contributors Amelia Comer Oregon Episcopal School   Peter Langley
Outstanding Use of the International System of Units U.S. Metric Association HS-EE-0055 Developing a Parabolic Reflector to Increase the Signal Strength of a Router in a in-home Wireless Network Anya Anand, Aabhishek Anand Lincoln High School   Kalla Anand
Outstanding Use of the International System of Units U.S. Metric Association HS-ME-0067 Testing Cystic Fibrosis Lung Disease Severity Jack Burns Wilsonville High School   Harold Coller
Sustainable Development Award Ricoh Corporation HS-EN-0028 Biodegradable Plastic Haley Koba West Salem High School   Michael Lampert
TiE Oregon Entrepreneurship Honorable Mention TiE Oregon HS-EB-0011 Carbon Fiber Chain Mail Carson Weidman West Salem High School   Michael Lampert
TiE Oregon Outstanding Entrepreneurship Projects TiE Oregon HS-EE-0029 Do Stock Pickups Fall Flat? Matthew Lane Glencoe High School   Chris Steiner
Tom Owen Award for Excellence in Statistics Oregon Chapter of the American Statistical Association HS-ME-0048 Follow Your Heart: Relative Efficiencies of Machine Learning for Early Prediction of Coronary Artery Disease Anwesha Mukherjee Westview High School   Debbie Cooper
Tom Owen Award for Excellence in Statistics Oregon Chapter of the American Statistical Association HS-VE-0085 Radiochemistry and AI: Development of an Analytical Capability Using Machine Learning Algorithms for Early Detection of Radionuclides in the Environment Anushka Nair Lake Oswego High School   Charu Nair
Tom Owen Award for Excellence in Statistics Oregon Chapter of the American Statistical Association HS-ME-0058 EPICS (Ensemble-learning for Prediction of Cancer Survival):A new high-accuracy predictor of cancer survival using microarray gene expression and clinical data Arjun Jain Catlin Gabel School   Jeff Crosby
Tom Owen Honorable Mention in Statistics Oregon Chapter of the American Statistical Association HS-BE-0002 Anxiety and Depression in High School Students: Prevalence and Main Contributors Amelia Comer Oregon Episcopal School   Peter Langley
Tom Owen Honorable Mention in Statistics Oregon Chapter of the American Statistical Association HS-ME-0043 A Novel Pan-Cancer Approach to Quantify Tumor Mutational Burden and Clinical Data Predictors for Immunotherapy Response towards Personalized Medicine Aditya Jain Westview High School   Debbie Cooper
Tom Owen Honorable Mention in Statistics Oregon Chapter of the American Statistical Association HS-CM-0009 Influence of Sub-Cellular Protein Localization on Cellular Growth Rate Arjun Somayazulu Westview High School   Debbie Cooper
Tom Owen Honorable Mention in Statistics Oregon Chapter of the American Statistical Association HS-EN-0004 Improved Trap for Pest Snails Including Giant African Land Snails Hannah Weinberg Oregon Episcopal School   Bevin Daglen
Tom Owen Honorable Mention in Statistics Oregon Chapter of the American Statistical Association HS-ME-0055 Effects of Two Cool-Down Methods on Delayed Onset Muscle Soreness and Flexibility Amy Kraemer Amity High School   Cara Benfield
Tom Owen Honorable Mention in Statistics Oregon Chapter of the American Statistical Association HS-CO-0021 A Novel Approach to Machine Learning Combining Classical Occam's Razor Learning with Vapnik's Modern Statistical Theory Leo Deng Jesuit High School   Yuchen Huang
Tom Owen Honorable Mention in Statistics Oregon Chapter of the American Statistical Association HS-VE-0060 Statistical Analysis of Global Correlation Patterns between Active Fires and Air Pollutants Using ANOVA Rupert Li Jesuit High School   Lara Shamieh
Tom Owen Honorable Mention in Statistics Oregon Chapter of the American Statistical Association HS-BE-0052 An Attitudinal Survey of Park Visitors’ Views of Coyotes: Utilizing Citizen Science as a Conservation Tool in an Urban Landscape Sarah Duran Northwest Academy   Molly Sultany
U.S. Air Force Outstanding Project U.S. Air Force HS-EE-0003 A Comparison of the Effectiveness of Three Porous Wrappings to Reduce Noise from Airplane Landing Gear Annie Cheng Oregon Episcopal School   Peter Langley
U.S. Air Force Outstanding Project U.S. Air Force HS-PH-0002 Simulating Aircraft Icing Using Computational Fluid Dynamics Simon Hatcher Oregon Episcopal School   Bevin Daglen
U.S. Air Force Outstanding Project U.S. Air Force HS-EE-0048 Use of Magnetic-Propulsion Based Artificial Satellites for De-Orbiting Space Debris via Electroactive Kinetic Impact-Absorption Composite Barrier Gabriel Sutherland Oregon Episcopal School   Ryan Holland
U.S. Air Force Outstanding Project U.S. Air Force HS-CO-0005 UAV Obstacle Avoidance and Collision Prevention System Ryan Westcott Oregon Episcopal School   Owen Gross
U.S. Regional Stockholm Junior Water Prize Water Environment Federation HS-VE-0053 Resilient Waters - The Affects of Acidification on Central Oregon Waters Mikayla Reuter Summit High School   Callie Pfister
U.S. Regional Stockholm Junior Water Prize Water Environment Federation HS-VE-0059 Utilizing Microscopic Biological Indicators in Stream Conservation: What Do Benthic Diatoms & Coliform Bacteria Reveal About Willamette River's Pollution Profile? Sarah Haines, Kylie Swinmurn Northwest Academy   Molly Sultany
Vardhana Innovative Presentation The Vardhana Family HS-EE-0013 The Effects of Temperature on The Magnetic Interaction of a Linear Induction Motor Ethan Dinh Oregon Episcopal School   Owen Gross

Category Awards

Category Place Exhibit No Title Student List Organization Adult Sponsor
Animal Sciences First Place HS-AN-0008 An Analysis of the Effects of Ammonium Nitrate on the Heart Rates and Mortality Rates of Daphnia magna Sara Barkouli, Haley Rice Oregon Episcopal School   Bettina Gregg
Animal Sciences Second Place HS-AN-0036 The Effect of Changing Temperature and pH on the Early Embryonic Development of Purple Sea Urchins (Strongylocentrotus Purpuratus) Hannah Budroe, Michelle Stevens Wilsonville High School   Jay Schauer
Animal Sciences Third Place HS-AN-0034 Potential Geoduck Habitat in Netarts Bay Austin Weeks Tillamook High School   Mark Roberts
Behavioral and Social Science First Place HS-BE-0052 An Attitudinal Survey of Park Visitors’ Views of Coyotes: Utilizing Citizen Science as a Conservation Tool in an Urban Landscape Sarah Duran Northwest Academy   Molly Sultany
Behavioral and Social Science Second Place HS-BE-0072 Walk Away From Stress With Smart Shoes Soumik Chakraborty Jesuit High School   Kanad Chakraborty
Behavioral and Social Science Third Place HS-BE-0003 The Effect of Paper, Electronic, and Audio-Electronic Reading Modalities on Reading Comprehension in an Adult Aged 60 and Above Alison Thomas Oregon Episcopal School   Bevin Daglen
Biochemistry First Place HS-BC-0008 The Novel Role of gC1qR in Lymphoproliferative Disorder Associated Angioedema Sharanya Suresh Westview High School   Debbie Cooper
Biochemistry Second Place HS-BC-0003 Measuring Oyster Growth in Response to the Addition of Salt Evaporites using Fluorescing Stains Claire Bradley, Anna Mattson Tillamook High School   Mark Roberts
Biochemistry Third Place HS-BC-0012 Sleep Deprivation and the Aggregation of Protein Modeled in Drosophila Melanogaster Isabella Fenner, Eleanor Johnson West Linn High School   Nancy Monson
Cellular and Molecular Biology First Place HS-CM-0009 Influence of Sub-Cellular Protein Localization on Cellular Growth Rate Arjun Somayazulu Westview High School   Debbie Cooper
Cellular and Molecular Biology Second Place HS-CM-0010 A Novel Method of Constructing Short Synthetic Gene Regulatory Elements Adit Gupta Westview High School   Debbie Cooper
Cellular and Molecular Biology Third Place HS-CM-0013 A Path to Improving Gene Therapies for Liver-Related Diseases and Cancers through Selectable CRISPR-Cas9 Vectors Daniel Tang West Linn High School   Nancy Monson
Chemistry First Place HS-CH-0003 The Effects of Different Levels of Carbohydrates, Salts, and Sugars on Various Electrolyte-Rich Drinks Isabelle Saba Oregon Episcopal School   Bevin Daglen
Chemistry Second Place HS-CH-0014 UV Exposure on Ethyl Acetate and Resveratrol for Chromatography Analysis Ellie Chang, Christina Boxberger Oregon Episcopal School   Ryan Holland
Chemistry Third Place HS-CH-0048 Presence of Evernic Acid in Evernia prunastri Lichen in Relation to Proximity to Major Roadways Sanjana Basak West Linn High School   Brian Delfatti
Computer Science and Robotics First Place HS-CO-0015 Artificial Intelligence for Original and Creative Artwork Yesh Godse Westview High School   Debbie Cooper
Computer Science and Robotics Second Place HS-CO-0021 A Novel Approach to Machine Learning Combining Classical Occam's Razor Learning with Vapnik's Modern Statistical Theory Leo Deng Jesuit High School   Yuchen Huang
Computer Science and Robotics Third Place HS-CO-0005 UAV Obstacle Avoidance and Collision Prevention System Ryan Westcott Oregon Episcopal School   Owen Gross
Computer Science and Robotics Honorable Mention HS-CO-0010 Hacked! Unauthorized WiFi Access Through Weak Password and Social Media Exploitation Pooja Jain West Linn High School   Wind Lothamer
Energy and Environmental Engineering First Place HS-EN-0052 The Optimization of a Novel Hydrogel Desalination Technique, by investigating alternative dewatering processes for starch-g-polyacrylamide to improve overall system efficiency Chaitanya Karamchedu Jesuit High School   Lara Shamieh
Energy and Environmental Engineering Second Place HS-EN-0049 A More Durable and Portable Microbial Fuel Cell that Utilizes Native Plant Based Activated Carbon Electrode and Carbon-Platinum Catalyst Rohan Wagh Sunset High School   Korin Riske
Energy and Environmental Engineering Third Place HS-EN-0058 Single Chamber MFC: Filtration of Arsenic with Exoelectrogenic Biofilm Nathan Tidball Wilsonville High School   Thomas Schuster
Energy and Environmental Engineering Honorable Mention HS-EN-0039 Novel Fabrication of Thin Film Luminescent Solar Concentrators Bryan Chun Oregon Episcopal School   Bevin Daglen
Engineering: Bioengineering and Materials First Place HS-EB-0031 Utilizing Synechococcus elongatus to organically increase the amount of anthocyanin produced by Arabidopsis thaliana Mackenna Koppler West Linn High School   Gabe Nagler
Engineering: Bioengineering and Materials Second Place HS-EB-0011 Carbon Fiber Chain Mail Carson Weidman West Salem High School   Michael Lampert
Engineering: Bioengineering and Materials Third Place HS-EB-0032 An improved method for molecular sieve regeneration to be used in a cost effective and energy efficient manure lagoon cover Kyla Wiegand, Sarah Frechette Wilsonville High School   Jim O'Connell
Engineering: Bioengineering and Materials Honorable Mention HS-EB-0030 A Concrete Solution - Examining A Potential Use For Recycled Expanded Polystyrene Dissolved With D-Limonene Justin LeBlanc Wilsonville High School   Jay Schauer
Engineering: Electrical and Mechanical First Place HS-EE-0022 Safe with Me Now - A Novel System to Prevent Vehicular Hyperthermia in Children Jessica Yu West Linn High School   Shawn McDevitt
Engineering: Electrical and Mechanical Second Place HS-EE-0015 The Effect of the Mass to Surface Area Ratio on the Velocity of a Hovercraft Over Different Terrain Leah Painter International School of Beaverton   Wendi Fisher
Engineering: Electrical and Mechanical Third Place HS-EE-0003 A Comparison of the Effectiveness of Three Porous Wrappings to Reduce Noise from Airplane Landing Gear Annie Cheng Oregon Episcopal School   Peter Langley
Engineering: Electrical and Mechanical Honorable Mention HS-EE-0048 Use of Magnetic-Propulsion Based Artificial Satellites for De-Orbiting Space Debris via Electroactive Kinetic Impact-Absorption Composite Barrier Gabriel Sutherland Oregon Episcopal School   Ryan Holland
Environmental and Earth Sciences First Place HS-VE-0085 Radiochemistry and AI: Development of an Analytical Capability Using Machine Learning Algorithms for Early Detection of Radionuclides in the Environment Anushka Nair Lake Oswego High School   Charu Nair
Environmental and Earth Sciences Second Place HS-VE-0061 Modeling the Effects of Land Use Change on Flooding in Pacific Northwest Streams Adam Nayak Cleveland High School   Ronda Royal, Ph.D.
Environmental and Earth Sciences Third Place HS-VE-0026 Detection and Removal of Dinotefuran from the Environment: A Multi-Year HPLC-MS Analysis Raley Schweinfurth Oregon Episcopal School   Bettina Gregg
Mathematical Sciences First Place HS-MA-0016 Independence of the Miller-Rabin and Lucas Probable Prime Tests Alec Leng Lincoln High School   Angie McVay
Mathematical Sciences Second Place HS-MA-0006 Novel Application of Collatz-like Sequences for Cryptographic Hash Functions James Chen West Salem High School   Michael Lampert
Mathematical Sciences Third Place HS-MA-0015 A Geometrical Analysis of Harmony and Counterpoint in Music Using Quotient Orbifolds Aditya Sivakumar Beaverton High School   Mark Geren
Medicine and Health Sciences First Place HS-ME-0043 A Novel Pan-Cancer Approach to Quantify Tumor Mutational Burden and Clinical Data Predictors for Immunotherapy Response towards Personalized Medicine Aditya Jain Westview High School   Debbie Cooper
Medicine and Health Sciences Second Place HS-ME-0048 Follow Your Heart: Relative Efficiencies of Machine Learning for Early Prediction of Coronary Artery Disease Anwesha Mukherjee Westview High School   Debbie Cooper
Medicine and Health Sciences Third Place HS-ME-0055 Effects of Two Cool-Down Methods on Delayed Onset Muscle Soreness and Flexibility Amy Kraemer Amity High School   Cara Benfield
Microbiology First Place HS-MI-0039 Rescue of Nucleotide DNA Repair Deficiencies to UVB and Solar-simulated Irradiation by Pyrimidine Dimer Glycosylases and UV Endonucleases Stuti Garg Westview High School   Debbie Cooper
Microbiology Second Place HS-MI-0046 Heart Disease and Homeostasis in the Gut: How L.acidophilus and E.coli react with L-Carnitine JiHyun An West Linn High School   Julie McDevitt
Microbiology Third Place HS-MI-0019 Effects of UV Radiation on Tardigrade Health in and out of Dormancy Alexandria Montgomery West Salem High School   Michael Lampert
Microbiology Honorable Mention HS-MI-0018 Advancing the science of the treatment and pathogenesis of Alzheimer's disease; the effects of antibiotics in conjunction with a biofilm Dana Zaidan, Athena Lackides Wilsonville High School   Jay Schauer
Physics and Astronomy First Place HS-PH-0003 Characterization and Alignment of Copper Nanowires for Future Display and Integrated Circuit Applications Musa Tahir Oregon Episcopal School   Bevin Daglen
Physics and Astronomy Second Place HS-PH-0001 Analyzing Confirmed Exoplanets Using Transit Detection Method Light Curves Rachel Waddell, Selin Berk, Nahida Moradi Oregon Episcopal School   Peter Langley
Physics and Astronomy Third Place HS-PH-0002 Simulating Aircraft Icing Using Computational Fluid Dynamics Simon Hatcher Oregon Episcopal School   Bevin Daglen
Physics and Astronomy Honorable Mention HS-PH-0069 Room Temperature Persistent Current in Conjugated Polymer Nanorings Arnob Das Jesuit High School   Sabita Roy
Plant Sciences First Place HS-PL-0033 Revolution of Self-Fertilizing Crops Kristopher Wieland, Jared Wieland Wilsonville High School   Thomas Schuster
Plant Sciences Second Place HS-PL-0026 Reactions of Salvinia sp. to Copper Contamination; Death or Absorption? Bryan To Oregon Episcopal School   Peter Langley
Plant Sciences Third Place HS-PL-0003 THE EFFECT OF BLUE-VIOLET LIGHT INTENSITY ON THE AMOUNT OF ANTIOXIDANTS IN SORRENTO BROCCOLI Andrew Ngo Oregon Episcopal School   Bevin Daglen

© 2008 Northwest Science Expo System

Website problems? Email nwse@pdx.edu

Powered by Drupal, an open source content management system